Jak się przygotować na przybycie devonka:)

Niezbędnymi przedmiotami które muszą się pojawić w domu wraz z przybyciem nowego domownika w postaci kociaka Devon Rex są: kuweta,drapak,miseczki i karma którą maluszek jadł w hodowli.

U nas w domu maluszki uczone są korzystać z kuwety krytej(zabudowanej).Kryte kuwety są bardzo dobrym rozwiązaniem jeżli cenimy sobie czystość. Zabudowa kuwety ogranicza ilość wysypywanego żwirku przez naszego pupila podczas zasypywania odchodów oraz wymusza na kocie wchodzenie i wychodzenie z kuwety w wyznaczonym miejscu co eliminuje bałagan na około całej kuwety i przy zastosowaniu wycieraczki przed wejściem pozwala na ograniczenie wynoszonego żwirku do minimum.Dużą zaletą krytej kuwety jest również estetyka - nie widać zawartości kuwety.

Naturalną potrzebą każdego kota jest wyciąganie kręgosłupa połączone z drapaniem.Każdy kot powinien mieć możliwośc zaspokojenia tej potrzeby więc w każdym domu w którym mieszka kot powinien znaleźć się drapak. Każda rasa ma swoje indywidualne wymagania co do drapaka.Koty Devon Rex są rasą kotów energicznych i skocznych,zgrabnie poruszają się na wysokościach i w związku z tym dobrze jak drapak dla Devonka będzie rozbudowany w różne półeczki czy hamaczki lub domki.Może być rónież drapak tzw. sufitowy w zalezności na ile miejsce w domu pozwoli.Drapak to miejsce zabaw i wypoczynku dla naszego kota i oczywiście super miejsce do drapania:) Jeżeli drapak jest nieodpowiedni lub nie ma go wcale to kot szuka alternatywnego rozwiązania na naszych meblach.Więc dobrze dobrany drapak jest ważny zaróno dla dobrego samopoczucia naszego kota jak i dla naszych mebli.

     

Ważnym elementem przy planowaniu zakupu kociaka jest zakup karmy jaką kot był karmiony w hodowli.Ponieważ zmiana domu dla maluszka jest ogromnym przeżyciem i wielkim stresem nowy właściciel nie powinien dokładać do tego stresu jeszcze zmiany karmy. Stres związany ze zmianą domu oraz zmiana wody mogą spowodować u kociaczka luźną kupkę więc dołożenie do tego jeszcze zmianę karmy może spowodować poważne problemy jelitowe.Dlatego tak ważne jest utrzymanie przynajmniej przez pierwszy czas aklimatyzacji w nowym domu karmy na której kociak został wychowany.Każda hodowla ma wypraktykowane swoje marki karm i warto skorzystać z doświadczenia hodowcy przy wyborze pokarmu. Wybór miseczek dla Devonka jest dowolnością nowego właściciela.Ta rasa nie ma specjanych wymogów co do formy miesek. Zabawki które kupujemy dla kotka muszą być odpoowiedniej wielkości ,żeby kot podczas zabawy nie połknął zbyt małego przedmiotu.Proszę nie kupować malutkich plastikowych myszek oklejonym futerkiem dostępnych w sklepach ponieważ dorosły kot Devon Rex bez większych problemów potarfi połknąć taką myszkę ,szklane małe kuleczki też nie są dobrym pomysłem.Koty uwielbiają piórka na kijku i różnego rodzaju wędki dla kota które wymagają od nas uczestnictwa w kociej zabawie co sprzyja w nawiązaniu więzi pomiędzy nowym włascicielem a kociaczkiem:)

UWAGA:

Ważnym elementem przygotowania domu na przybycie kotka jest pozbycie się wszystkich trujących roślin! Koty Devon Rex nie niszczą domu ani nie mają zapędów do zjadania lub podgryzania roślin domowych ale proszę pamiętać,że mały kociak jest jak małe dziecko, zawsze może wpaść mu do głowy jakiś nieprzewidywalny pomysł a każdy kwiat domowy który wydziela mleczko lub jakie kolwiek soki jest śmertelnym zagrożeniem dla naszego pupila!!!!

Jak karmione są maluszki w naszym domu:

W związku z dbałością o każdy szczegół podczas odchowania naszych maluchów staramy się aby ich rozwój był możliwie jak najlepszy a ważnym tego elementem jest żywienie.Dlatego stosujemy karmy najbardziej zbliżone swoim składem do żywienia naturalnego,pozbawione są zbóż które są poważnym alergenem i używane są w karmach jako"zapychacz" ważne jest aby karma miała wysoki procent mięsa .Nasze kociaczki dostają do jedzenia suchą karmę Optimanova kitten oraz puszki wysokomięsne bez zbóż : GranataPet ,Cosma .Kociaki mają stały dostęp do suchej karmy oraz wody a posiłki mięsne nie są wydzielane i kociaki jedzą wedle potrzeb. Wszystkie koty u nas piją wodę z fontanny.

     

Ważne aby w domu pojawiła się fontanna do picia.Kiedy kot je suchą karmę ma duże zapotrzebowanie na wodę ale niekoniecznie uzupełnia jej niedobór w odpowiedniej ilości z mieseczki:( woda lejąca się strumyczkiem z fontanny zachęca koty do częstszego picia wody co w rezultacie osłania nerki i nasz kot nie siedzi nam w zlewie czekając ,aż z kranu zacznie kapać woda:)))Koty instynktownie uwielbiają płynącą wodę. Karmę kitten kot powinien dostawać do jedzenia do około roku. Jak skończy 12 miesięcy powinna nastąpić zmiana na karmę Adult. Zabezpieczy ona kota przed nadwagą która często dotyka domowe kastrowane koty a jest przyczyną wielu chorób. Kot w wieku podeszłym powinien dostawać do jedzenia karmę dla kocich seniorów ,która jest lekkostrawna i osłania nerki.

Niezbędnym elementem jest rónież transporter.Nie ma możliwości ,żeby jakikolwiek nasz kociak został wydany nowemu właścicielowi nie wyposażonemu w transporter przeznaczony do bezpiecznego przewozu zwierząt.Transporter daje kociakowi poczucie bezpieczeństwa na czas drogi do nowego domu i jest dla niego najbezpieczniejszym rozwiązaniem podczas podróży.Transporter powinien zostać przypięty do siedzenia pasem bezpieczeństwa co zabezpieczy kotka przed przesuwaniem się po siedzeniu podczas np. ostrego hamowania.