Devon to esencja miłości zawarta w cieplutkim mięciutkim ciałku na czterech łapakach:) To koty które charakteryzuje głowa o "marsjańskim" wyglądzie , duże uszy i piękne kręcone futro, które w wieku dorosłym wygląda jak karakuła.Największa zaletą tej rasy jest ich wielkie serce do ludzi ! To koty które bardzo mocno kochają człowieka i pokazują to na każdym kroku. Każde oglądanie telewizji na kanapie musi odbywać się w asyście Devona:) każda praca przy komputerze to jednoczesne głaskanie devonka który mruczy głośno nam na kolanach,każdy powrót do domu czy ranne wstanie z łóżka to wielka radość naszego kota i słodkie witanie (jest to jedyna rasa która swą radość okazuje merdaniem ogona). Są bardzo łagodne i pieszczotliwe ,aż słodko natrętne w tej swojej miłości. Za to je kocham najbardziej.....
Każdy kto pozna zachowanie tego kota musi się zakochać w nim bez pamięci:)

Devon to doskonały zwierzak dla rodziny z dziećmi ,jego łagodność i wesołe usposobienie pozwala na życie w jednym domu z innym kotem lub np. psem.Bez względu na to czy w domu nasz devon będzie miał do towarzystwa inne zwierzęta to i tak człowiek będzie dla niego zawsze na pierwszym miejscu.

Dzieci będą miały największą radość z tego cieplutkiego przymilasa :) to bardzo żywe i wesołe kotki które tylko czekają na fajną zabawę z dziećmi , kochają piórka na wędce czy inne kocie piłeczki np. moja córka rzuca naszym devonką piłeczkę czy myszkę a potem jest wyścig kto pierwszy ją dogoni i zawsze wygrywają koty:) do zabawy nie wiele im potrzeba wszystko co da się potoczyć jest super! To takie kochane domowe "chochliki".Ważną cechą tej rasy oprócz tych o których już wspomniałam jest odwaga i wścipstwo :) to koty nie płochliwe które nie uciekają z byle powodu czy nie chowają się jak przyjdą goście a wręcz przeciwnie nowi ludzie w domu muszą być dokładnie obejrzani i można ich wykorzystać do głaskania.

Decydując się na Devona trzeba wiedzieć ,że kocia devońska mordka będzie wsadzona dosłownie wszędzie :) nasz devon będzie nieodłącznym towarzyszem wszelakich domowych czynności takich jak pranie,gotowanie czy sprzątanie......... ale ulubione zajęcie to ciepłe kolanka właściciela lub wspólny sen pod kocykiem.

Teraz trochę teori na temat standardu rasy:

Devon Rex (rex devoński) to średniej wielości,dosyć lekki kot (waga od 2,5kg.do 4kg.) o smukłej,sprężystej sylwetce.Cecha charakterystyczna to falista ,krótka szata przypominająca wyglądem karakuły.Devon rozwija się do 3lat.

Głowa jest w kształcie odwóconego trójkąta o szerokiej podstawie.Kości policzkowe mocno zaznaczone,pysk krótki z mocną brodą i wydatnymi poduszeczkami z wąsami.Dobrze zaznaczony stop.Oczy duże w kształcie migdała - dopuszczone są wszytskie kolory.

Uszy duże ,szerokie u podtawy zaokrąglone na końcach nisko osadzone.Tułów zwarty i muskularny z szeroką klatką piersiową,długie i szczupłe kończyny ,długi ogon pokryty miękkim włosem.
Pielęgnacja:

Devon nie linieje i prawie nie wymaga pielęgnacji:) Futerko wystarczy głaskać ręką , a cała pielęgnacja to czyszczenie uszu i obcinanie pazurków. Devonki mają podwyższoną temperaturę ciała i króciutkie futerko więc są wrażliwe na wilgoć i niskie temteratury.